Vi anbefaler at du alltid bruker siste versjon av nettleseren din.

Utveksler erfaringer med danske sykehus

Vestre Viken i dialog med danske sykehus om fremtidens sengepost.

Publisert 07.03.2025
En gruppe mennesker som poserer for et bilde
Representanter fra Vestre Viken HF var i København 5. mars for å utveksle erfaringer med blant annet norske og danske sykehus. Fra venstre: Inger Lise Hallgren, Petter Aukrust Stensaas og Kristine Kleivi Sahlberg.

Vestre Viken deltok nylig på erfaringsutveksling med norske og danske sykehus og industri på den norske ambassadens residens i København.

Det var Innovasjon Norge og Norway Health Tech som arrangerte møtet.

Utvikling av sengeposter

Hensikten med dagen var å dele erfaringer om hvordan sykehusene arbeider med utvikling av sengepostområdene.

Ti selskaper fra Norge og Danmark deltok med presentasjon av både hyllevare og teknologiske løsninger under utvikling. Samarbeid og dialog med markedet er viktig for utvikling av nye løsninger for sykehusene.

- Mange felles problemstillinger

Vestre Viken holdt innlegg om arbeid om standardisering av sengeposter, erfaringer fra langvakter og hvordan foretaket samarbeider med industri gjennom Testbed. I tillegg til å snakke om erfaringer fra utprøvning av sensorteknologi på sengepost på Ringerike sykehus.

- Norske og danske sykehus har mange felles problemstillinger. Vi ser nytten av å samarbeide for å løse disse. For å løse de utfordringene vi står overfor, må vi også samarbeide med industrien, sier Kristine Kleivi Sahlberg, forsknings- og innovasjonssjef i Vestre Viken helseforetak.

Inger Lise Hallgren, som representerer staben til administrerende direktør, leder arbeidsprosessen rundt utvikling av sengepostene i Vestre Viken. 

- Presentasjonene i dag er viktig for valg av hvilke tiltak som må iverksettes for å gjennomføre standardisering av sengepostene på en god måte. Blant annet bruk av sensormålinger er det nyttig å få innsikt i, mener Hallgren.